Jest w tej nazwie słowo wyjątkowe

Jest w tej nazwie słowo wyjątkowe

  • Post author:
  • Post category:aktualnosci

Chcąc wzmocnić efekty, pobudzić społeczną energię, dyrektorzy ośmiu szkół dolnośląskich zawarli w Oleśnicy dobrowolne porozumienie organizacyjne, nazywając je „Dolnośląska Rodzina Szkół Imienia Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej”. Nazwa przydługa, ale zawiera komplet informacji: gdzie, co, dlaczego. Jest w tej nazwie słowo wyjątkowe. Słowo głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, kulturze, wierze. Słowo „RODZINA”. Nie żaden „związek”, „stowarzyszenie”, „porozumienie” czy „towarzystwo”. To, co ma działać zgodnie, pozytywnie, z uczuciem, po prostu rodzinnie, mogły nazwać tylko panie o gorących, patriotycznych sercach, matki wychowujące nie tylko swoje dzieci. To odpowiedzialność i codzienny trud oraz wielkie szczęście po wymiernych sukcesach. Szczęście to przybliża na co dzień rodzinna jedność i jej wspólne przedsięwzięcia.
Dziś RODZINA to siedemnaścioro rodzeństwa, działającego w duchu określonym w akcie fundacyjnym sztandaru „najstarszego brata”, w rodzinie Zespołu Szkół w Niechlowie, jako symbol szacunku dla tych, którzy tej szkole oddali, oddają i będą oddawać swój zapał, swoją wiedzę i troskę w wychowanie dzieci i młodzieży, symbol patriotyzmu i pamięci historycznej łączącej pokolenia. Akt założycielski RODZINY tak definiuje cel główny: „A czynimy to po to, iżby bohaterskie czyny Armii Krajowej nigdy zapomniane nie zostały. A po to również, by się lepiej poznać, zaprzyjaźnić i wspólnie legendę Armii Krajowej w zbiorowej pamięci kultywować”.
My, odchodzący weterani AK, życzymy szkolnej RODZINIE dobrych, serdecznych, rodzinnych dni przez wszystkie szkolne lata, satysfakcji z wyników wychowawczych młodocianych kadr tworzących zdrowe duchem i ciałem nowe społeczeństwo obywatelskie naszego kraju, w duchu etosu Armii Krajowej – Bóg, Honor, Ojczyzna.

Ryszard Filipowicz „Gryf”
prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego
Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej


 

Ryszard Filipowicz – prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Spotkanie młodzieży z kombatantami ze Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód Wrocław Fabryczna z okazji święta powołania Armii Krajowej.

Spotkanie z kombatantem AK Wojciechem Czerwińskim w SP nr 30 w Wałbrzychu.

Por. Urszula Szeles ps. Wilga składa kwiaty pod tablicą pamiątkową podczas 5. rocznicy nadania SP nr 30 w Wałbrzychu imienia Armii Krajowej.

Por. Irena Przyślewicz ps. Iskra i dyrektor SP nr 30 im. AK w Wałbrzychu Marta Przyślewicz-Chruszcz podczas obchodów 40-lecia placówki.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z udziałem kombatantów w SP nr 30 im. AK w Wałbrzychu.

Przewodnicząca Rodziny Szkół Dorota Rasała-Świtoń, prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK Ryszard Filipowicz, wiceprezes Stanisław Wołczawski.